Никола Тесла, један од најславнијих и најтајанственијих научника у историји, имао је својеврсног „тајанственог странца“ у животу који није био само његов пријатељ, већ и креатор идеја које су инспирисале читаво човечанство.

Тај пријатељ био је нико други до Марк Твен, познати амерички књижевник и сатиричар. Ова двојица великана постала су нераздвојни пријатељи. Твенов хумор, његова разматрања о људској природи и истраживања идеја били су Теслине велике инспирације. Тесла, иако често одвојен од људи и света, није био усамљен. Иза њега је стајао пријатељ који је разумео дубоке и сложене аспекте његове личности.
Упркос разликама у области интересовања, Тесла и Твен су били један другоме најбољи пријатељи, пружајући један другоме подршку и инспирацију у време када су обојица били одвојени од већине света. И као што је Твен кроз своје књиге покушавао да разоткрије свет људских слабости, Тесла је кроз своје изуме покушавао да разоткрије свет невидљивих енергија које чине нашу стварност.
Тесла је надживео свог пријатеља, али његове речи и идеје остале су дубоко урезане у Теслиној свести. Иако су били различити по свом образовању и животним путевима, Тесла и Твен су били обједињени у свом истраживању света који нас окружује, остајући вечно повезани кроз дух којим су обогатили науку и књижевност.
Шест година након смрти Марка Твена, објављен је његов последњи роман, „Тајанствени странац“. Ова књига је снажно одјекнула у контексту Теслиног живота. У њој Твен описује Анђела који са неба силази у мало аустријско село, како би групу дечака подучио тајнама света. Тај лик је по мишљењу многих био метафора за самог Теслу. Истраживачи и историчари који се баве Теслом верују да се у овом књижевном делу може препознати слика самог научника и његовог родног Смиљана, малог села из ког је потекао, али и његове дубоке тежње да разоткрије тајне света и човечанства.
Тесла је свој живот посветио истраживању и откривању неизречених мистерија природе. За разлику од многих других научника његовог времена, имао је визије које су биле искорак из тадашњих оквира научног разматрања. Његов рад се често повезује са идејама о бескрајном и космичком, а многи његови савременици нису могли да разумеју дубину његових открића. Твенов роман, са своје стране, бави се сличним темама - питањем природе света и људског постојања, као и изазовима које људи имају у покушају да разумеју универзалне истине.
Тесла и Твен су били слични у својој способности да разумеју свет на дубоком нивоу и да разматрају људску природу. Ова двојица великих умова нису били само интелектуални пријатељи, већ и људски осећали дубоку духовну везу. Њихови разговори, који су се често одвијали у Теслиној лабораторији или на другим местима где су се дружили, били су плодно тло за стварање идеја које су касније обликовале не само њихове животе, већ и историју науке и књижевности.
„Тајанствени странац“ није само роман који говори о вери, моралним дилемама и постојању божанства. Он је и књига која је, у неким аспектима, била предосећање Теслиних сопствених истраживања. У исто време, књига је одраз духа двојице људи који су, иако различити у многим аспектима, били повезани у својој потрази за истином.
За Теслу, ова потрага је била усмерена на откривање скривених закона природе, док је Твен, као писац, тежио да разоткрије сложености људског духа.