Ове 4 реченице родитељи никад не би требало да игноришу када их чују из уста својих малишана.

Деца све до неког предшколског узраста углавном немају филтере за оно што нам говоре. Некад бисмо тако радо хтели да их имају и да не морамо да чујемо баш сваку ствар која им падне на памет. Некад бисмо хтели да не морамо да чујемо баш сваки детаљ који уопште не бисмо хтели да знамо. А знамо колико опширна и детаљна деца умеју да буду – посебно онда кад је то нешто што је, хм, одвратно, на пример.
Али, онда дођу у неке године – не оне старије, него тамо негде кад крену у школу, на пример – и деца некако као да престану да деле баш све. А нама баш тада постане важно да знамо све. Тада се некако навикнемо да нам не говоре све, па с временом чак као да престанемо мало да слушамо. Наравно, томе доприноси и чињеница да је времена мало, да увек негде журимо...
Управо је почетак школе, рецимо, време кад би деца хтела много тога да нам кажу, а не знају баш увек како. Ако их нешто превише мучи, треба им времена да нам приђу, па онда да започну разговор односно скрену нам пажњу на себе, па тек онда да изговоре све што их мучи. Ако се у тренутку не осете довољно сигурним, можда неће на крају ни изговорити оно што их мучи.
Ове су реченице стручњаци за ментално здравље деце издвојили као реченице које никад не би требало занемарити ако изађу из дечјих уста, а пренео их је ХуффПост.
- Желим да разговарам са тобом.
- Морам нешто да поделим са тобом.
- Имаш ли времена за...?
- Да ли бисте ме волели без обзира на све?
Кад чујете неку од тих реченица, у тим случајевима пажљиво саслушајте своје дете, захвалите му што је ово поделило с вама и потврдите своју љубав према њему или њој.
Наравно, може се догодити да у тренутку кад вам приђе, немате времена или вам није згодно да разговарате. Ако вам приђе у тренутку када не можете да разговарате, побрините се да дете зна да вам је важно оно што има да вам каже. Погледајте га у очи и реците: "Чујем те и желим да чујем још. Можемо ли да причекамо 20 минута док не завршим телефонски разговор са ... а онда можемо да седнемо и насамо имамо све време које ти је потребно за разговор и да ја чујем шта те мучи".
Кад и ако дете са вама подели неку своју дубоку тајну, осећај или нешто што га мучи, треба да му захвалите што је то поделило са вама и да му покажете колико вам то значи тако што ћете му посветити пуну пажњу.