Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

ПОВРЋЕ КОЈЕ ГОЈИ: Може да успори метаболизам, али и да дода „салце“ око струка

Поврће је кључно за уравнотежену и здраву исхрану, нуди широку лепезу хранљивих материја, витамина, минерала и дијеталних влакана која доприносе општем благостању.

1746348672_7afba9ff2dd707c9ca266818cda642da96a139b9.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Ове намирнице препуне нутријената познате су по томе што помажу јачање имунитета, варење, као и „производњу“ енергије. Међутим, када је реч о томе како поврће утиче на метаболизам, нису све врсте ове намирнице „добре“… Неке могу да га успоре и створе проблеме са вишком килограма.

Индијски доктор Барат Џиндал, стручњак за исхрану, открио је да једно, наизглед здраво поврће, може да успори метаболизам, али и дода „салце“ на струку. По његовим речима, кромпир је намирница коју треба опрезно и врло ограничено конзумирати.

Зашто кромпир?
Кромпир, основна намирница у многим културама и дефинитивно једна од најомиљенијих у Србији, богат је угљеним хидратима због чега је његов утицај на контролу тежине и рад метаболизма и те како значајан. Садржи сложене угљене хидрате који изазивају нагли скок шец́ера у крви, потенцијално доводец́и до повец́аног лучења инсулина. Високи нивои инсулина утичу на складиштење вишка енергије као масти, а претерана конзумација хране са високим садржајем угљених хидрата (као што је кромпир) потенцијално доводи до повећања телесне тежине.

„Кромпир, када се прерађује у чипс или помфрит, подлеже обради на високој температури. Ово формира акриламид, једињење повезано са метаболичким поремећајем и складиштењем масти. Заправо, брзо варење скроба у овим облицима може да доведе до скокова шец́ера у крви, доприносећи да се масти, односно сало нагомилавају у пределу струка“, каже Џиндал.

Важно је напоменути да гликемијски индекс (ГИ) кромпира може да варира у зависности од начина припреме и врсте. Кувани или печени кромпир са љуском има нижи ГИ у поређењу са прерађеним облицима, попут помфрита или чипса.
Иако поврће представља кључни део здраве исхране, нема свака врста исти ефекат на наше тело. Нутриционисти упозоравају да кромпир, посебно у ако говоримо о чипсу или помфриту, може да доведе до наглих скокова нивоа шећера у крви, што доводи до повец́аног ослобађања инсулина и потенцијалног нагомилавања масти.

(Крстарица)

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas
OSZAR »